Augalų kategorijos

Dailioji gerbera

Iš šios Pietų Afrikos gėlės išvesta begalė mišrūnių, žydinčių įvairiausių spalvų tuščiaviduriais ir pilnaviduriais žiedais. Jos dažnai komponuojamos į puokštes žiedkočius sutvirtinant viela. Vazonuose auginti labiausiai tinka trumpastiebės veislės. Įsigiję norimos spalvos gerberą, pastatykite vazoną labai šviesioje vietoje, kiek apsaugotoje nuo tiesioginės saulės. Laistykite po truputį, kad žemė niekad neišdžiūtų, bet ir nebūtų permirkusi. Žydėdamos gerberos mėgsta šilumą. Žiemą vėsesnėje ir sausesnėje vietoje gėlę galima išsaugoti, tik taip gausiai, kaip pirmaisiais metais, ji nebežydės.

Paplitimas ir natūrali aplinka

Gamtoje gerbera randama žolėmis apaugusioje, smėlėtoje dirvoje pietinėje afrikos dalyje. Gerberos augalas subrandina spalvingus žiedus ant aukštų stiebų. Dėl jų populiarumo europos šalyse dažniau sutinkamos hibridinės rūšys.

Gerbera yra daugiametis augalas, kuris dažniau auginamas kaip vienmetis. Nors šiltnamio sąlygomis gerberos žydėtų visus metus, mūsų žiemų jos neištveria todėl gerberų žiedais galime džiaugtis maždaug nuo Balandžio vidurio iki Spalio mėnesio.

Gerberos lapai yra bekočiai, išsidėstę ratu iš centro į visas puses. Žiedo stiebas iškilęs iš šio lapyno vidurio. bendras augalo aukštis gali siekti 45 cm, o plotis iki 60 cm. Žiedlapių spalvos varijuoja nuo švelniai kreiminių iki ryškiai raudonų, oranžinių bei rožinių. Žiedo viduriukas paprastai būna kreminis arba tamsus.

Gerberų auginimas ir priežiūra

Sodinkite gerberas į žemių mišinį kurį sudaro 2 dalys durpių, 2 dalys smėlio ir 1 dalis priemolio. Gerberai patiks mažesnis vazonas kuris jums gali pasirodyti net kiek per ankštas.

Nuskinkite peržydėjusius žiedus – tai prailgins augalo žydėjimo periodą. Pašalinkite senus lapus – tai padės apsaugoti augalą nuo grybelinės infekcijos.

Namuose gerberai patiks saulėtos palangės ir vietos su tiesioginiais saulės spinduliais, tačiau karštą saulėtą vasaros popietę verta pernešti šį augalą į pavėsį.

Lauko sąlygomis gerberos mėgsta temperatūras iki 24 laipsnių celsijaus.

Laistymas

Gerberoms reikia nemažai vandens. Pasirūpinkite, kad dirva būtų nuolat drėgna, tačiau ne šlapia. Įsitikinkite, kad vazono drenažas yra pakankamas kitaip iškyla puvinių riziką.
Nuolat tręškite vazonuose auginamas gerberas (kas 2 savaites) silpnomis, skystomis trąšomis.

Daugiametės gerberos

Jeigu norite išlaikyti gerberas kelis metus, atvėsus temperatūrai iki 13C perneškte jas į namus kur jos žydės per žiemą ir gyvens ne vienerius metus.

Gerberų dauginimas

Gerberas galima išauginti iš sėklų arba dauginti auginiais. Sėklas būtina pasodinti per 1-2 mėnesius po surinkimo, toks augalas žydės jau po metų.
Vasaros pabaigoje galite atskirti ir surinkti mažus ūgliukus kurie išleis šaknis ir sėkmingai peržiemos sodinimui kitą vasarą.

Gerberų ligos ir kenkėjai

Neįvardijami jokie specifiniai vabzdžiai ar kenkėjai, tačiau augalą reikia saugoti nuo perlaistymo kuris gali sukelti puvimą. Prižiūrėkite, kad neužsiveistų pilkšvas pelėsis ar neapsigyventų koks voras ar lapų priedangą atradęs vabzdys.